Usually stated as price per unit:
This is a generic term that is used by all levels of purchasing, manufacturing and sales in business.
The Sales department will most commonly use price per unit (or unit price) but not exclusively.
It just means what the price is per individual item be it a transistor, bag of peas or a 737 aircraft.
what is the unit price of diamorphine
unit price
Unit price is how much you sell an item for.
Price for foodstuffs etu, stated of shown as the cost per unit as per pound per kilogram.
Unit price is a valuation method for buyers who purchase bulk
Take the total price and divide it by the number of units, to find out unit price.
Unit cost is how much is costs to make. Unit price is how much you sell it for. The difference is profit.
In my openion , Unit Selling price is the price per unit or item offered by a Seller to purchaser. IT might be without discount or with discount.
gf
Sales price per unit means the price of any single unit of product to be sold for example price of one air conditioner is 30000 etc.
Unit Cost is what the manufacturer charges a dealer for the item. The Unit Price is what the dealer charges a customer.
A unit price.