divide the price by the weight in pounds.
>
eg: 4.5 pounds of meat costs £12.75, the cost per pound weight =
12.75 / 4.5 = £2.83 per pound weight
Chat with our AI personalities
You need to divide the price per pound by the price per kilogram. (Price per pound)/(Price per kilogram) = Kilograms per pound Alternatively, I could just tell you that 1 pound = 0.45359237 kilograms
About 6.4 cents per pound.
About $1.50
$10.96 per kilogram it the same as $4.98 per pound.
You cannot, without information about the width.