answersLogoWhite

0

Multiply the $50 by 2.2.... $50 per lb = $110 per kilo

User Avatar

Wiki User

9y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How do you convert us dollars per kilo to us dollar per pound?

1 kilogram = 2.2046226218 pounds so if something were $20 per kilogram it would be $20 / 2.2046226218 = $9.071847400200709 per pound


How to convert dollars per lb to dollars per kg?

To convert dollars per pound to dollars per kilogram, you need to know that 1 pound is approximately 0.453592 kilograms. So, to convert, you would divide the price per pound by 0.453592 to get the price per kilogram. For example, if something costs $5 per pound, you would divide $5 by 0.453592 to get approximately $11.02 per kilogram.


In France grapes are 1.67 Euros per kilogram What is the cost of grapes in dollars per pound if the exchange rate is 1.33 dollars per Euro?

To convert the cost of grapes from Euros to dollars, first, multiply the price in Euros by the exchange rate: 1.67 Euros × 1.33 dollars/Euro = 2.22 dollars per kilogram. Since there are approximately 2.20462 pounds in a kilogram, divide the dollar amount by this figure: 2.22 dollars/kg ÷ 2.20462 = approximately 1.01 dollars per pound. Thus, the cost of grapes is about 1.01 dollars per pound.


17.50 per kilogram equals how much per lb?

To convert price per kilogram to price per pound, you need to divide the price per kilogram by 2.20462 (since 1 kilogram is approximately 2.20462 pounds). In this case, $17.50 per kilogram is approximately $7.95 per pound.


What is 4.28 dollar per pound to dollar per kilogram?

4.28 (U.S. dollars per pound) equates to about 9.44 U.S. dollars per kg


How much per pound is 60 cent per kilo?

To convert cost per kilogram to cost per pound, you need to know that there are 2.20462 pounds in a kilogram. So, 60 cents per kilogram is equal to (60/2.20462) cents per pound, which is approximately 27.22 cents per pound.


How to Convert price per pound to kilograms per pound?

You need to divide the price per pound by the price per kilogram. (Price per pound)/(Price per kilogram) = Kilograms per pound Alternatively, I could just tell you that 1 pound = 0.45359237 kilograms


How is 40p per kg cheaper than 24p per pound?

To compare the prices, we need to convert them to the same unit. Since there are 2.2 pounds in a kilogram, let's convert the 24p per pound to per kilogram. 24p per pound is approximately 10.91p per kilogram. Therefore, 40p per kilogram is cheaper than 24p per pound.


How do you convert dollars per kg to dollars per lb?

1 pound = 0.45359237 kilograms


How do you convert price per pound to price per kilogram?

divide price by 2.2 kg/lb


How many milligrams per kilogram are in 1 milligram per pound?

There are always exactly 1000 milligrams per kilogram. There are always exactly 455.392 millgrams in a pound. "One milligram per pound" would make the two equivalent, a nonsensical position which they are not by definition.


How do you convert price per kilograms to price per pound?

A kilogram is 2.2 pounds. So divide the price of a KG by 2.2 and that is the price per pound.