Multiply the $50 by 2.2.... $50 per lb = $110 per kilo
Chat with our AI personalities
1 kilogram = 2.2046226218 pounds so if something were $20 per kilogram it would be $20 / 2.2046226218 = $9.071847400200709 per pound
To convert dollars per pound to dollars per kilogram, you need to know that 1 pound is approximately 0.453592 kilograms. So, to convert, you would divide the price per pound by 0.453592 to get the price per kilogram. For example, if something costs $5 per pound, you would divide $5 by 0.453592 to get approximately $11.02 per kilogram.
You need to divide the price per pound by the price per kilogram. (Price per pound)/(Price per kilogram) = Kilograms per pound Alternatively, I could just tell you that 1 pound = 0.45359237 kilograms
1 pound = 0.45359237 kilograms
3.99$/1lb * 1lb/0.453 kg = 8.80$/kg