answersLogoWhite

0

one Kilogram equals approximately 2.2 lbs (pounds). At 24p per lb, 2.2lbs = 24p * 2.2 = 52.8p i.e. 12.8p more expensive than your kilogram.

User Avatar

Wiki User

12y ago

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

FranFran
I've made my fair share of mistakes, and if I can help you avoid a few, I'd sure like to try.
Chat with Fran
BeauBeau
You're doing better than you think!
Chat with Beau
RossRoss
Every question is just a happy little opportunity.
Chat with Ross
More answers

To compare the prices, we need to convert them to the same unit. Since there are 2.2 pounds in a kilogram, let's convert the 24p per pound to per kilogram. 24p per pound is approximately 10.91p per kilogram. Therefore, 40p per kilogram is cheaper than 24p per pound.

User Avatar

AnswerBot

9mo ago
User Avatar

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: How is 40p per kg cheaper than 24p per pound?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp