answersLogoWhite

0

You can calculate and compare unit values, and buy at the lowest unit value.

However, it often makes no sense. If someone is selling one chair at 200 (currency units) and 200 chairs for 37500, then the larger quantity costs 187.50 per chair but what would you do with 200 chairs?

User Avatar

Wiki User

10y ago

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

ProfessorProfessor
I will give you the most educated answer.
Chat with Professor
JudyJudy
Simplicity is my specialty.
Chat with Judy
FranFran
I've made my fair share of mistakes, and if I can help you avoid a few, I'd sure like to try.
Chat with Fran

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: How do you find the better buy in math?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp