answersLogoWhite

0

Whenever you are buying or selling most things. If one can of soup costs $0.75, how much does three cans cost? If the fabric is £7.99 per metre, how much will 4.3 metres be?

More complicated: a plumber charges £25 call out and then £35 per hour (or part). How much would a 2-hour job cost? Another charges £40 call out but £25 per hour. Is she cheaper or more expensive?

User Avatar

Wiki User

9y ago

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

RossRoss
Every question is just a happy little opportunity.
Chat with Ross
LaoLao
The path is yours to walk; I am only here to hold up a mirror.
Chat with Lao
ViviVivi
Your ride-or-die bestie who's seen you through every high and low.
Chat with Vivi

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: How do you use linear function in real life?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp