120 miles per hour.
Chat with our AI personalities
If a runner runs a mile in 4 minutes 30 seconds he is averaging 13.33 MPH over the total distance.
30 more seconds
Acceleration = (change in speed) divided by (time for the change)= (30 mile/hour) / (3 seconds) = (30 mile/hour x 5,280 feet/mile) / (3,600 sec/hour x 3 seconds)= (30 x 5,280) / (3,600 x 3) = 14 and 2/3 feet per second2 = about 0.457 G
300 feet in 10 seconds = 30 feet per second. 1 mile = 5280 feet. 5280 feet at 30 ft/sec = 5280/30 = 176 seconds = 2 minutes 56 seconds. Except that he will not be able to keep up that pace.
It needs to be a consistent 1:30 per 400m. I tried and I always come out 19 seconds slower... PB 6:19 12 years old 5'4 98 pounds