answersLogoWhite

0


Best Answer

1 hour = 60 mins

time = distance ÷ speed = 5 miles ÷ 10 miles/hour = 0.5 hour = 0.5 x 6 mins = 30 mins.

User Avatar

Wiki User

10y ago

Still curious? Ask our experts.

Chat with our AI personalities

JudyJudy
Simplicity is my specialty.
Chat with Judy
ProfessorProfessor
I will give you the most educated answer.
Chat with Professor
RafaRafa
There's no fun in playing it safe. Why not try something a little unhinged?
Chat with Rafa

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: How long does it take to bike 5 miles at 10 mph?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp