There is not an exact number of candy corns that can be said a 5 gallon jar will hold. The estimated amount is about 6 pounds of candy corns per gallon or about 30 pounds for a 5 gallon jar.
About 181 pennies per pound.
There are 125 per pound.
start Declarations string name double pricePerPound double poundsSold double POUNDS_MIN = 2000 display "Enter the name of the candy: " get name display "Enter the price per pound of this candy in Dollars: " get pricePerPound display "Enter the number of pounds of this candy that was sold: " get poundsSold if poundsSold > POUNDS_MIN then display "This is a best selling candy! Name: ", name, "Price per pound: ", pricePerPound, "Pounds sold:", poundsSold endif stop
113.4 grams per 1/4 pound.
There is not an exact number of candy corns that can be said a 5 gallon jar will hold. The estimated amount is about 6 pounds of candy corns per gallon or about 30 pounds for a 5 gallon jar.
18.00s per pound
1
$4.00/16oz = $0.25/oz So the cost for 1 ounce of candy is $0.25
Suppose x pounds of candy is required. That will be worth 7.2x Then the total mass is x + 20 pounds. the total value is 7.2x + 4.8*20 = 7.2x + 96 The value per pound of the mixture is, therefore, (7.2x + 96)/(x + 20) which is 6.2 So 7.2x + 96 = 6.2x + 124 and so x = 28 pounds
If you pay $1.20 for two pounds of candy, how much would you pay for half a pound?
About 453,592mg per pound.
24.7 pounds-per capita of candy is consumed by Americans on average on Halloween.
When converting from grams per mole to pounds per pound-mole, there are approximately 453.6 pounds in a pound-mole.
453,592 milligrams per pound.
16 ounces per pound.
About 453.6 grams per pound.