answersLogoWhite

0

256

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How many pounds of candy corns can a 5 gallon jar hold?

There is not an exact number of candy corns that can be said a 5 gallon jar will hold. The estimated amount is about 6 pounds of candy corns per gallon or about 30 pounds for a 5 gallon jar.


How many candy corns fit in a 2.5 quart jar?

The number of candy corns that fit in a 2.5-quart jar will depend on the size of the candy corn and how tightly they are packed. On average, a single candy corn is about 1 inch tall and 0.75 inches wide. A 2.5-quart jar has a volume of approximately 2,500 milliliters, which is roughly equivalent to 10 cups. Estimating that there are about 15-20 candy corns per cup, you could fit around 150 to 200 candy corns in the jar.


How much does a pound of candy cost at candy craze?

18.00s per pound


The 8th grade class is putting together bags of candy to sell as a fundraiser The tart lemon drops sell for 4.00 per pound The sweet strawberry drops sell for 13.00 per pound How many pounds of t?

1


How many pieces of candy are in a two pound box?

$4.00/16oz = $0.25/oz So the cost for 1 ounce of candy is $0.25


How many candy corn in a 30 oz jar?

The number of candy corn in a 30 oz jar can vary based on the size of the candy corn and how tightly they are packed. On average, there are about 15-20 candy corns per ounce, so a 30 oz jar could hold approximately 450 to 600 pieces of candy corn. However, for a more accurate estimate, measuring the jar's volume and counting the actual candy corn would be necessary.


How many pounds of candy worth 7.20 per pound must be added to 20 pounds of chocolate worth 4.80 per pound to form a mixture worth 6.20 per pound?

Suppose x pounds of candy is required. That will be worth 7.2x Then the total mass is x + 20 pounds. the total value is 7.2x + 4.8*20 = 7.2x + 96 The value per pound of the mixture is, therefore, (7.2x + 96)/(x + 20) which is 6.2 So 7.2x + 96 = 6.2x + 124 and so x = 28 pounds


If you pay 1.20 for two pounds of candy how much would you pay for half a pound?

If you pay $1.20 for two pounds of candy, how much would you pay for half a pound?


What is the unit rate of candy that cost 10 for 4 pounds?

To find the unit rate of candy that costs 10 dollars for 4 pounds, you divide the total cost by the total weight. This gives you a cost of 10 dollars ÷ 4 pounds = 2.50 dollars per pound. Therefore, the unit rate is 2.50 dollars per pound of candy.


How many milligrams equals a pound?

About 453,592mg per pound.


How many pounds of candy does the average American eat on Halloween?

24.7 pounds-per capita of candy is consumed by Americans on average on Halloween.


How many ounce is in a pound?

16 ounces per pound.