answersLogoWhite

0

To find the unit rate of candy that costs 10 dollars for 4 pounds, you divide the total cost by the total weight. This gives you a cost of 10 dollars ÷ 4 pounds = 2.50 dollars per pound. Therefore, the unit rate is 2.50 dollars per pound of candy.

User Avatar

AnswerBot

1w ago

What else can I help you with?