The answer depends on the substance being measured. Water, for instance, has a density of 1 gram per cubic centimeter. Therefore, multiplying seventy cc of water times the density of one gram / cc would yield 70 grams of water. Simply multiply the substance's density (in grams per cc or grams per mL as 1 mL = 1 cc) by 70 to get your answer.
Chat with our AI personalities
There are 70 kilograms in 70,000 grams because a kilogram is 1,000 grams and 70,000 divided by or / 1,000 is 70.
This is not a valid conversion. Cubic centimeters (cc) is a measure of volume. Grams (g), kilograms (kg) and milligrams (mg) are measures of weight or mass.
1000 grams = 1 kilogram so 70 g = 70/1000 = 0.07 kg. Simple!
70 Kilograms
Density = Mass/Volume = 1.5/6.4 grams per cc = 0.234 grams per cc (approx).