answersLogoWhite

0

Charges for power are mentioned in kilowatt hours. You need to know how much you are being charged for kWhr. 12kW hrs every day it comes on

User Avatar

Wiki User

11y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the cost of running Christmas lights?

The cost of running Christmas lights depends on the type of lights used and how long they are turned on. On average, LED lights cost around 0.27 to run for 6 hours a day for a month, while incandescent lights can cost around 10 for the same usage.


How much does it cost to run Christmas lights for a month?

The cost of running Christmas lights for a month can vary depending on the type of lights and how long they are on each day. On average, it can cost between 10 to 50 for the entire month.


What is the total cost of running Christmas lights for the entire holiday season?

The total cost of running Christmas lights for the entire holiday season depends on the number of lights, their wattage, and the duration they are turned on. To calculate the cost, multiply the total wattage of the lights by the number of hours they are on each day, then divide by 1000 to get the kilowatt-hours used. Finally, multiply by the cost per kilowatt-hour from your electricity bill to find the total cost.


How would you calculate the cost of the amount of watts you use in a month?

Look at kilowatt hours on your bill. Each of those is 1000 watts per hour.


What is the formula for computing electric consumption cost if we are given the wattage no. of hours of usage and cost per kilowatthour?

First, divide watts by 1000 to get kilowatts: watts / 1000 = kW Then multiply kilowatts by the hours of usage to get kilowatt-hours kW * hours = kWh Finally, multiply kilowatt-hours by the cost per: kWh * (cost per kWh) = cost to operate


About how much does a 60w heat lamp that's on 12 hours a day cost per month to run in the UK?

60 (watts) x 12 (hours on) x 30 (days per month) = 21600 (watt-hours) 21600 / 1000 = 21.6 killowatt hours X your electric providers price = $$$


How much does it cost to use a 100 watt 120 volt light bulb?

At 10 cents per kWh (Kilowatt hour), one 100 watt incandescent light bulb ran for 24 hours straight will cost 24 cents a day. $7.30 a month, $87.60 a year. kWh = (Watts Used * Hours per Day * Days per Month) / 1000 Cost per Month = kWh * Cost per kWh


How much will it cost to become a gymnast?

$500 to $1000 a month plus travel


How much does it cost to run Christmas lights?

The cost of running Christmas lights depends on the type of lights and how long they are on. On average, LED lights cost around 0.10 to 0.30 per day to run for 6 hours. Traditional incandescent lights can cost around 1 to 2 per day for the same usage.


How much does it cost to run a strand of Christmas lights?

The cost to run a strand of Christmas lights depends on the type of lights and the length of time they are on. On average, LED lights cost around 0.10 to 0.30 to run for 6 hours. Traditional incandescent lights can cost around 0.50 to 1.00 for the same amount of time.


What are the operating cost of 120 volt 1500 watts and 240 volt 1000 watts?

To calculate the operating cost, you need to know the electricity rate in your area. Once you have that information, you can use the formulas below: Operating cost = (Watts / 1000) x Hours of use x Electricity rate For the 120V 1500W appliance: Operating cost = (1500 / 1000) x Hours of use x Electricity rate For the 240V 1000W appliance: Operating cost = (1000 / 1000) x Hours of use x Electricity rate


How much does it cost a month to run metal halide lights for fish tanks?

100 rupees