eighty-one dollars and twenty-five cents plus sales tax
Chat with our AI personalities
Square foot doesn't tell you, you need to know cubic footage and then figure how many cubic yards that makes. Cement is sold by the cubic yard.
Find the cost. Find the volume. If necessary, convert to cubic inches. Divide the cost by the volume.
1.5 x 1.37 = $2.06
You calculate the total cost of 1 cubic meter reinforcement cement for heavy foundation work by adding all of the costs. Essentially you would have to figure out the total of pounds of concrete for 1 cubic meter multiply that by the cost per pound and then add in the cost of labor it takes to pour 1 cubic meter.
88.5 cents