Chat with our AI personalities
The fuel for single eninge planes costs around $5 a gallon.
A light plane weighs a few hundred pounds, a jumbo jet hundreds of tons.
It depends very much on the speed at which the plane goes.
1 billion dollars
First, you would have to tell us which plane you mean. A very small light airplane would be a few thousand dollars, a stealth fighter several millions of dollars, and a carpenter's wood plane about $15.