I'm getting paid to pick coffee at $O.55 per lbs.
Chat with our AI personalities
In 1970 coffee cost 91.1¢ per pound. Most restaurants would charge10 cents per cup. In 2011, coffee cost as much as $5.65 per pound.
You need to divide the price per pound by the price per kilogram. (Price per pound)/(Price per kilogram) = Kilograms per pound Alternatively, I could just tell you that 1 pound = 0.45359237 kilograms
Current price around $735.
divide the price by the weight in pounds. > eg: 4.5 pounds of meat costs £12.75, the cost per pound weight = 12.75 / 4.5 = £2.83 per pound weight
About 6.4 cents per pound.