How much seed you typically use for each square meter varies widely, depending on the type of seed.
Chat with our AI personalities
One dollar weighs one gram and one pound is equivalent to 453 grams. Therefore, it would take 453 dollars to equal one pound.
I take it you mean 3 and 1/2 pounds cost 0.98 cents. So 0.98/3.5 = 0.28/pound. But just going by what you wrote: 98/312 = 0.314/pound
Most farmers in the U.S. plant field corn by the seed count, not by the bushel. However, since most farmers plant somewhere around 30,000 seeds per acre, you can figure the bushels thus: 30,000 seeds divide by 2,000 seeds per pound equals about 15 pounds divided by 56 pounds of corn per bushel equals about 1/4 bushel per acre. There are a great many factors, including seed germination percentage, which could change that figure.
100 pennies = 1 pound.
A pound is an EXACT measure of weight. So if two things weigh a pound they both weigh the same. As feathers are light, it will take allot of them to make a pound as compared to bricks, (which are heavy) but when you have measured out a pound of each of them, the amounts you have measured are the same weight.