400 miles at 25 miles per gallon = 400/25 gallons = 16 gallons.
16 gallons at 4 per gallon = 16*4 = 64 units of currency.
You would use 7.96 gallons, so that would cost 19.91 to drive.
$211.20
(835 miles) x (1 gallon/20 miles) x (3.75 bux/gallon) = $ 156.56
(1,100 miles) x (1 gallon/28 miles) x ($4/gallon) = $157.143 (rounded)
It will cost (36.364) times (cost of one gallon of gas).
$66.50
You would use 7.96 gallons, so that would cost 19.91 to drive.
The answer will depend on the cost of a gallon.
At 30 miles per gallon, it would cost $29.25.
It would cost($3.50) x (1,200) / (miles your car covers per gallon).
If gas cost $3.70 per gallon i have an 8 cylendar truck how much would it cost me to drive 266 miles
$168
To drive 1080 miles at 19 miles per gallon, you would need 56.84 gallons of gas. Assuming gas costs $2.50 per gallon, it would cost you $142.10 in gas to drive that distance.
I believe it would cost roughly $83.22.
It depends on the price of gas. If gas costs $5/gallon, it would cost about $835.00 to go 5000 miles when your car get 30 miles to the gallon. If gas costs $3/gallon, it would cost about $500. cost = 5000/30 * cost-of-gas
If you drive 480 miles, and you get 15 miles per gallon, this equals 32. If each gallon is $3.75 per gallon, times 32, this would equal $120 in gas money.
$211.20