Solve the problem by treating it as a simultaneous equation question which works out as: Apples: 0.20 each Oranges: 0.10 each
well the answer for an orange and apples is 13 oranges and 8 apples the ratio would be 13:8 so measure the animal ad find the volume of the animal and put it as a ratio
Divide the total cost of the oranges $8.05 by the number of oranges 7 to get the cost per orange 1.15 then take the cost per orange and multiply it by the 3. 8.05/7=1.15 1.15X3=3.45 3 oranges cost $3.45
If 30 oranges cost $12.00, then the cost per orange is $12.00 / 30 = $0.40. For $4.00, you can buy $4.00 / $0.40 = 10 oranges. Therefore, you can purchase 10 oranges for $4.00.
First pick the bag with the apple and the orange label. The fruit inside of it will be its label. For example if the fruit you picked from the bag were an apple you would put the sign with the two apples on it. then you would take the sign with the two other fruits, or the oranges and put them on the bag where the two apples used to be. Then put the label of the two different fruits, apple and orange and put it on the last bag. The end. Hope this helps
Solve the problem by treating it as a simultaneous equation question which works out as: Apples: 0.20 each Oranges: 0.10 each
Treat it as a simultaneous equation and it works out as: Oranges = 0.10 each Apples = 0.20 each
It could be apples, but oranges have vitamin c.
ANSWER: 2 Oranges because we are taking only oranges.
8/9 apples per orange
Assume A=Apple O=Orange. 10A+20O
apples!:) meg wing and hayles smith :-) oxoxoxo
Oranges need a warm climate where temperatures do not approach freezing to be able to grow. Apples grow in a more temperate climate with temperatures ranging from sub zero to 80 degrees and up throughout the year. Unlike an orange where you peal the outside skin you eat the skin on an apple. both oranges and apples are tree fruits, and are grown commercially in large orchards. The two fruits, are also both used for apple juice, and or orange juice. Obviously apples, and oranges can be eaten, and they both have seeds. you can also make sauces out of both of he fruits. Also apples and oranges are both healthy parts of a daily diet. Apples can be a variety of colors but oranges are always orange. orange juice has pulp where as apple juice doesn't. the pulp, and peeling from oranges are used in sauce, but applesauce contains only the pulp of the pared apple.
the orange juice is a liquid but the orange does not.
Definitely oranges, from personal experience. They will mold first where they are touching a surface. If the bottom of your orange seems to have flattened, then likely there is mold under there.
The plural of orange is oranges.
An apple costs 2 cents more than an orange. 3a + 2o = 2a + 3o + 2 a = o + 2