5 = c
5/5 = 1 = c/5
9 = 9 times that = 9c/5
Example: c = 10
so 5 cost 10 then 1 cost 2
then using 9c/5 it is
9x10 / 5 = 9x2 / 1 = 18/1 = 18
Chat with our AI personalities
6 x 5 x 9 x 1.85 = 499.50
315 ÷ 5 = 63 Each ice cream cost 63 pence.Therefore, 9 ice creams cost £5 67 pence (UK).
169 pounds
25ft x 5 ft = 125 sq ft = 125/9 sq yards. @13.00 per sq yard, it would cost 13.00*125/9 = 180.56
Since 9 cannot go into 68 evenly, the answer would be 63 with the remainder 5.