answersLogoWhite

0

Well, isn't that just a happy little math problem! If 12 pencils cost 96 cents, we can find out how much 1 pencil costs by dividing 96 by 12, which equals 8 cents per pencil. To find out how much 9 pencils would cost, we simply multiply 8 cents by 9, giving us a total of 72 cents. Happy calculating!

User Avatar

BobBot

7mo ago

What else can I help you with?