answersLogoWhite

0

Answer:gain 25%

i.e, 16 items selling price 1000rs=20 items cost price,automatically we find there is gain.

selling price of 1 item=1000/16=62.50;

cost price of 1 item=1000/20=50;

den,gain%=(s.p-c.p)/c.p=((62.5-50)/50)100=25%

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?

Related Questions

If selling price of 16 items is same as the cost price of 20 items then there is a?

gain 25%


Define cost price and selling price?

define cost and selling price


What is the correct formula when markup is based on selling price?

The correct formula when markup is based on the selling price is selling price is equal to the markup plus the cost. This enables traders make profits.


How do you find the selling price?

cost price multiply by profit then add the answer to the cost price =selling price


How do the find the selling price?

cost price multiply by profit then add the answer to the cost price =selling price


How do you calculate cost price when selling price and total profit is given?

cost price = selling price - profit


Why do the manufacturer and the wholesaler not want to sell single items?

the cost to manufacture/package/ship single items is greater than the selling price.


How can you calculate the cost price if 70 percent of selling price?

selling price 2783.40. 70% at cost price the answer is 2141.08


How do you calculate cost price if we know the selling price and profit?

let the cost price =X sell price=cost +profit selling price=x+profit


How do you get a cost price and a markup if you know the selling price and profit?

Selling price less profit equals cost price. The markup is the profit plus cost price.


How does the cost of production and the selling price affect the profit?

As a very rough approximation,Profit = Selling Price - Cost of Production.As a very rough approximation,Profit = Selling Price - Cost of Production.As a very rough approximation,Profit = Selling Price - Cost of Production.As a very rough approximation,Profit = Selling Price - Cost of Production.


Work out margin when you know the desired selling price and cost?

Margin = Selling Price - Cost