#1 2p + 1b = 10.60 and
#2 1p + 2b = 6.50 then
#3 p = 6.50 - 2b [from #2 above], so substitute "6.50 - 2b" for "p" in #1 above, and you get
#4 2(6.50-2b) + 1b = 10.60, or solving this
#5 13 - 4b + 1b = 10.60 which is 2.40 = 3b, solve for "b"
#6 b = .80, substitute this into #1 above
#7 2p +.80= 10.60, so
#8 2p = 9.80, or p = 4.90
so one Pizza and one bread cost 4.90 + .80 = 5.70
I Would iGNORED
the independent variable is on the x-axis of the graph and left or top of a table wile the dependent variable is on y-axis of the graph and the right or botton of a table. The dependent depends on the independed ex: josh is buying a certain number of pizzas for all the people that rsvp 4 his party. graph the cost of the pizza compaired 2 the # of people that have rsvp. independent:# of people dependent: cost of the pizza because the cost depends on how many people decide to rsvp
Well because 8¢ is less than 16¢, it would be the 8 inch pizza...Now if you are wondering which one is better value, the 16" pizza has 4 times the area of the 8" pizza, but is only 2 times the cost, so obviously the 16" pizza is a better bang for the buck, so to speak.
The area of the pizza inceases as the square of the radius (or diameter). Assuming the thickness remains the same, then the volume also increases as the square of the radius. So, double radius implies quadruple area implies quadruple cost.
Find the area of each pizza & divide the price by the area to find the cost per square inch. The lowest one is the best deal.Area = PI*radius2Area (14 in.) = PI*(14/2)2 = 153.94 in2Area (16 in.) = PI*(16/2)2 = 201.06 in2Cost per sq. in (14 in.) = $9.95/154.94 in2 = $0.065/in2Cost per sq. in (16 in.) = $11.95/201.06 in2 = $0.060/in2The 16 inch pizza is the better deal. You pay 6 cents per square inch while the 14 inch pizza you pay 6 1/2 cents per square inch.
100.24
$100.24
10.42$
GET PIZZAS on us at LITTLE CAESARS with your participation! (Offer is avaible only for US members sorry about that) : WWW.LITTLECAESARS100.TK
In 1989, the cost of a 10 inch sausage pizza was about 6.50 dollars. The cost in 2014 was about two times that much.
To answer this you first need to find out how much ONE pizza will cost. To do this divide the cost of 12 pizzas (9.56) by 12:9.56/12 = 0.797So if 0.797 is the cost of ONE pizza, if you multiply this by 14 this will give you the cost of 14 pizzas:0.797*14= 11.158AnswerThe above answer shows one of WA's biggest problems--the inability to put punctuation in questions. I am certain that if you could have punctuation, the question would have been "If a 12" pizza cost $9.56 how much would a 14" pizza cost?"And the real answer is, we can't say.Let's throw a few scenarios out here:Scenario 1: Pizzas are priced by diameter. In this case, a 12" pizza costs 79.7 cents per inch of diameter, therefore a 14" pizza would cost $11.16. (Which is the answer our friend above gave us, of course.)Scenario 2: Pizzas are priced by circumference. In this case, the 12" pizza (with a 37.68" circumference) costs 25.3 cents per inch, therefore the 14" pizza is $11.12. Not much different, but not exact.Scenario 3: Pizzas are priced by area, which would make a 14" pizza cost $11.00.Scenario 4: The pizzeria owner knows people who buy the 14" pizza normally don't eat it by themselves, and they don't just buy the pizza either...so to drive traffic to her restaurant where they buy salads, breadsticks and soft drinks she charges $9.95 for it.
Prices vary from one location to another, but their small personal sized pizzas should be around $5.00 to $8.00.
You can write two equations. One for the total number of pizzas; X + Y = 32 ; and another for the total cost; 15X + 18Y = 537. Solve these simultaneously to get the number of large pizzas, X ,and the number of extra large, Y.
Most of Australia's Pizza huts are pick up/delivery only. (not many restaurants) basic pizzas can be bought at $9 Australian, "deluxe" pizzas are about $12 austalian. orders must be a minum of $20 Australian for delivery.
I Would iGNORED
For vegetarian/ vegan pizzas - 'Viva Cafe Natural Pizza' on 2nd Ave. They also have gluten free options. Cost: $7 - $14 small, $10 - $20 large.
In the United States it would depend on the type of bread and where you buy it. I have seen some white bread in that size for as little as a dollar but I have also seen wheat breads and whole grain breads for as much as $7.00. In the day old bread places you can get them on deals like 2 for the price of one or five for $6.