Chat with our AI personalities
Your phrase is correct if you remove the word "of" and leave everything else alone.
1 gross=12 dozen... so if u take out 2 dozen thate leaves u with 10 dozen apples..
A dozen apples is 12 apples. Here is how you solve it. 12-6+3 =6+3 =9 apples. You will get nine apples.
Ten dozen
To find the total price of one dozen apples that cost 25 cents each, you would multiply the cost of one apple by the total number of apples in a dozen. In this case, 25 cents multiplied by 12 apples equals $3. Therefore, the total price of one dozen apples that cost 25 cents each is $3.