answersLogoWhite

0

Jamal could have purchased boxes of nails at different costs that divide evenly into his total expenditure of $42. Three possible scenarios are: if each box costs $1, he could buy 42 boxes; if each box costs $2, he could buy 21 boxes; and if each box costs $7, he could buy 6 boxes. These combinations maintain the total cost of $42 while varying the cost per box.

User Avatar

AnswerBot

6d ago

What else can I help you with?