It works out that each apple pie cost 16 and that each pumpkin pie cost 20
4.32/36 = 0.12 per apple ( 12 cents)
Overhead cost is part of total cost and not different from total cost as formula is as follows: Total cost = material cost + labor cost + overhead cost
To find the total price of one dozen apples that cost 25 cents each, you would multiply the cost of one apple by the total number of apples in a dozen. In this case, 25 cents multiplied by 12 apples equals $3. Therefore, the total price of one dozen apples that cost 25 cents each is $3.
130
Total cost = cost per unit x units produced or Total cost = cost per unit x units sold or Fixed costs + Variable costs
It would depend how big the slices are.
why would you want a pumpkin on a stick
the answer is 0.47
Since a 15.0 pound pumpkin costs $3.25 that means that it costs $0.22 a pound. You can get that by $3.25/15.0=$0.22 so an 11.4 pound pumpkin will cost $2.51 (11.4x$0.22).
20 cents per apple
The cost of an Apple computer depends on where you buy it and what options you choose which increase the total price. Go to the Apple site. Select "Mac" and scroll to the page bottom and look for a little round country icon. Click that and select your country. You will be taken to the Apple Store in that country. The Apple Store page lists all the Apple products and the 'Buy' link will total up the cost(s) that you choose to add to your purchase in the right side frame. You can check the total costs of any combination. You don't buy anything until you check out after deciding on the best deal for your needs.
You need a machine to cut metal into a pumpkin and that would cost a lot of money.
x/b gives the cost per apple that answer times y will give the answer
1cent
Cost = f(Weight)
Each apple costs 0.75
An apple costs $.50 to $1.00