answersLogoWhite

0

x/b gives the cost per apple that answer times y will give the answer

User Avatar

Wiki User

16y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the total price of one dozen apples that cost 25 cents each?

To find the total price of one dozen apples that cost 25 cents each, you would multiply the cost of one apple by the total number of apples in a dozen. In this case, 25 cents multiplied by 12 apples equals $3. Therefore, the total price of one dozen apples that cost 25 cents each is $3.


What is the formula to calculate miles at 55.5 cents per mile?

Miles = Total Cost (in cents)/55.5


How much are 9 apples at 25c each?

Well, isn't that just a happy little question? If each apple is 25 cents, and you have 9 apples, you can find the total by multiplying 25 cents by 9. So, 25 cents times 9 is $2.25. Just imagine all the lovely apple pies or paintings you could create with those 9 apples!


What is the formula to calculate miles at 0.505 cents per mile?

If you keep track of the total amount spent in cents, then divide that number by 0.505 cents/mile.


Marilyn bought 3 pounds of apples for 2.80 2 pounds of carrots for 1.79 and 4 avocados for 99 cents each What was the total cost of these items?

The total cost of Marilyn's shopping trip for apples, carrots, and avocados is $15.38.


How do you calculate general and management ratios and what formula do I use?

Total general and management expenses General and management/Expense ratio = Total expenses


If an apple costs c cents then how many apples can be bought from d dollars?

Well, honey, if an apple costs c cents, that means it costs c/100 dollars. So, if you have d dollars, you can buy d/(c/100) apples. Just divide the total dollars by the cost of each apple in dollars to get the number of apples you can buy. Math doesn't have to be a pain in the tush, darling!


What 7 coins make 48 cents?

quarter = 25 cents dime = 10 cents, total so far 35 cents 2-nickels = 10 cents, total so far 45 cents 3 pennies = 3 cents, total 48 cents


How much is 2 apples plus 2 apples?

If you have 2 Apples and you add 2 Apples then you would end up with a total of 4 Apples.


If there is 10 apples in a bag and you take away 3 how many apples do you have?

You have a total of seven apples.


What is 155.10 plus 0.34 cents per mile?

if total monthly cost for car ins. is 155.10 plus 0.34 miles per month what is the total miles driven in formula: Y=mx +b


How do you count percentage?

part / total For example, if you have 20 (total) apples, and eat 5 (part) apples, then you would divide 5 (part) / 20 (total) and you would get 25% of the total amount were eaten