I was asking the same question... Apparently a Coke was 5 cents in 1907. That's all I know. ^^;
In 1924, a nickel could buy a variety of items, including a small candy bar, a pack of gum, or perhaps a soda from a vending machine. Additionally, it might cover the cost of a newspaper or a few pieces of fruit at a local market. Overall, 5 cents had significantly more purchasing power at that time compared to today.
3 ways. 10 cents+10 cents+10 cents=30 cents 20 cents+10 cents=30 cents 5 cents+5 cents+5 cents+5 cents+5 cents+5 cents=30 cents Hope that helped you
To make 35 cents in change using five coins, you can use 2 dimes (20 cents), 1 nickel (5 cents), and 2 pennies (2 cents). This combination totals 35 cents. Alternatively, you could also use 3 dimes (30 cents) and 1 nickel (5 cents).
To make 70 cents using 12 coins, you could use a combination of pennies, nickels, dimes, and quarters. One possible combination is 1 quarter (25 cents), 4 dimes (40 cents), and 5 pennies (5 cents), which totals 70 cents with 12 coins. Another option could be 7 dimes (70 cents) and 5 pennies, totaling 12 coins as well.
4 pencils cost 10 cents so pencils are 10/4 cents each.So 50 cents will buy 50*4/10 = 20 pencils
5 cents You could buy individually wrapped Bubble Gum for 1 cent.
5 cents You could buy individually wrapped Bubble Gum for 1 cent And hey linzi!
He could have 5 cents.
You could buy something worth 8.91 cents in 2009
16
Oh, dude, let me break it down for you. If something costs 15 cents and you only have 5 bucks, you could technically buy 33 of those bad boys. But like, who needs 33 of anything that costs 15 cents? Maybe just get a couple and treat yourself to a fancy coffee or something.
5 cents
The cost for a Coke was around 25 cents for a bottle. In most cases, the bottles could be recycled and you could get around 5 cents back.
almost nothing, 5 rubles is about equal to 1.5 cents in America
In the 50s, 5 cents could buy things like penny candy or even a bottle of soda. Usually, small treats that children would eat after school were the things that cost a nickel.
3 ways. 10 cents+10 cents+10 cents=30 cents 20 cents+10 cents=30 cents 5 cents+5 cents+5 cents+5 cents+5 cents+5 cents=30 cents Hope that helped you
60/12 = 5