12 1/2 ounces = 12.5 ounces
Chat with our AI personalities
1 11/12 = 1.9166...
0.125
0.083333... in decimal form 8.3333.... percent
To calculate the cost of 1 pound 12 ounces at $5.40 per pound, we first need to convert 1 pound 12 ounces to decimal form. There are 16 ounces in a pound, so 1 pound 12 ounces is equivalent to 1.75 pounds (1 + 12/16). Multiplying 1.75 pounds by $5.40 gives us the total cost: $9.45.
0.08331/12:= 1 ÷ 12= 0.0833 in decimal