You need to say the time in which that distance was travelled also to work out speed. Remember, speed is distance/time
Chat with our AI personalities
Since there are 3600 seconds in one hour, 12 seconds is 1/300 hour.To travel 18 meters in 12 seconds is the same average speed as traveling 5400 (300 x 18) meters in 1 hour, or 54 km per hour.
18 kilometers per hour.
Average speed = 10 meters per 2 seconds.Other ways of stating it:-- 5 meters per second-- 18 kilometers per hour
18 yards=16.4592 meters
Speed = (distance traveled) divided by (time to cover the distance) Speed = (50 meters) / (2 seconds) Speed = 50 meters per 2 seconds Speed = 25 meters per second