77 x $0.48 = $36.96
88.5 cents
1 yard cost 0.49 so the unit cost is 0.49 per yard. 3 yards cost 1.46 so the unit cost is 1.46/3 = 0.4866.. per yard So the second has the lower unit price.
The 5-yard price is a better deal.
there are 3 feet in a yard so 120 feet equals 40 yards.
1.5 x 1.37 = $2.06
88.5 cents
1 yard cost 0.49 so the unit cost is 0.49 per yard. 3 yards cost 1.46 so the unit cost is 1.46/3 = 0.4866.. per yard So the second has the lower unit price.
The 5-yard price is a better deal.
To find the total yards of ribbon needed for 16 strips of 6 inches, first convert the inches to yards. There are 36 inches in a yard, so 6 inches is equal to 6/36, or 1/6 of a yard. For 16 strips, you would need 16 x (1/6) = 16/6 = 2.67 yards of ribbon. Therefore, you need approximately 2.67 yards of ribbon.
there are 3 feet in a yard so 120 feet equals 40 yards.
If you have 16 yards you can't make a 25 yard long piece. I think you meant how many 25 FEET long pieces. There are 3 feet in one yard. Figure it out.
If they need 250 ribbons, and are making 6 ribbon per yard (36" in a yard divided by 1/6th = 6") then they need 41.666 yards of ribbon. Or....I'd get 42 yards for extra or 126 feet if it comes by the foot.
1.5 x 1.37 = $2.06
double the cost of 1 yard, and twice as less 4 yards...haha
$19.50
1.85*Y units of currency where Y is the length of either fabric, in yards.
No. A yard is a measure of distance. A cubic yard is a measure of volume. They do not equate. ----------- Answer 2: ----------- No, but some people (including some people who sell soil products) refer to cubic yards as yards (for example: "3 yards of compost will cost you 120$" or "The compost is 40$ per yard.").