answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Related Questions

If the profit made by the pen for Rs 10 is as much as its cost what is the cost price of pen?

If the profit made by the pen for Rs 10 is equal to its cost, then the profit is equal to the cost. Let's denote the cost price of the pen as x. Therefore, the profit made would also be x. According to the given condition, x = 10. So, the cost price of the pen is Rs 10.


Purchased 20 kg apples at 15 per kg and another 10 kg apples at rs 20 per kg what is average cost per kg?

The total cost of the 20 kg of apples at Rs 15 per kg is 20 kg * Rs 15/kg = Rs 300. The total cost of the 10 kg of apples at Rs 20 per kg is 10 kg * Rs 20/kg = Rs 200. The total weight of apples is 20 kg + 10 kg = 30 kg and the total cost is Rs 300 + Rs 200 = Rs 500. Therefore, the average cost per kg is Rs 500 / 30 kg = Rs 16.67 per kg.


If a baby chick cost 50Pas a hen cost 5 Rs and cock cost 10 Rs for 100 Rs you need 100 chicken?

90 babyC+9 Hen+1 Cock = 90*.5+9*5+1*10 = 100


How much does naan bread cost?

It can cost From Rs.2 to Rs.10 in Pakistan, Rs.2 to Rs.5 in India and $1 to $2 in Canada (Fresh). You may buy cheap if they are frozen or pre packed.


How much does nexavar cost?

It is approx. Rs. 24,000 for 10 tablets.


What is the price of Fluvir medicine?

10 tablets cost Rs. 450/=


Cost of a robot in india?

It cost Rs. 10000 to join a school level robot club. An extra Rs. 35000-50000 are required to buy a simple robot kit. Advanced kits may cost up to Rs. 10 lakhs.


Cost price of 10 mango is Rs18 and selling price is Rs21what is the gain in percent?

If ten mangoes cost Rs 18 and selling them costs Rs 21, then there is a gain of Rs 3. This is a 16.7 percent gain.


What is the cost of 28.3495231 grams of gold in India?

Taking rs 27800 as the gold price if 10 grms gold, 28.3495231gms of gold would cost exactly rs 78811.67.


A person purchases toffees at Rs 10 per dozen and sells them at Rs 12 for every 10 toffees Find the gain in percentage?

Cost of 12 toffees = Rs 10 Revenue for 10 toffees = Rs 12 so revenue for 12 toffees = Rs 14.40 Gain = Rs 4.40 Percentage gain = 100*4.40/10 = 44%


How much a 10-tyre tata truck cost?

on road 24 lack rs


What price should a shopkeeper mark on an article which cost him rs.400 to gain 10 percent after allowing a discount of 12 percent?

Rs. 500 /-