The answer will depend on what type of signal it is: acoustic, electromagnetic and in what medium the signal is propagated.
Chat with our AI personalities
The answer is in the question! 5 Hz Also, a wavelength cannot be 5 cycles - wrong units.
I've got no idea what a "5 cycle wavelength" is. However, I would just apply this formula: v = fλ, where v is the velocity (speed in m/s) of the wave, f is the frequency (in hertz), and λ is the wavelength (in m).
Wavelength = (speed)/(frequency)Frequency = 1/periodso wavelength = (speed) x (period)Speed = (20 meter/min) x (1 min/60 sec) = 1/3 meter/secWavelength = (speed) x (period) = (1/3 meter/sec) x (30 sec) = 10 metersThe correct choice is a .
speed of sound in air 334 m/s 334/0.25 = 1336 Hz
The length of a rectangle whose area is 72 square meters and whose width is 6 meters, would be 12. Note that 12 x 6 = 72.