Chat with our AI personalities
I'm getting paid to pick coffee at $O.55 per lbs.
You are supposed to divide the total price by the number of pounds. That will give you the price per pound.
To convert dollars per pound to dollars per kilogram, you need to know that 1 pound is approximately 0.453592 kilograms. So, to convert, you would divide the price per pound by 0.453592 to get the price per kilogram. For example, if something costs $5 per pound, you would divide $5 by 0.453592 to get approximately $11.02 per kilogram.
Divide 9.38 by 2.5 to find cost per pound. Divide 2.5 by 9.38 to find mass per unit of currency.
This is a common tactic to disguise a price increase. If the price per bag goes up, most women notice at once, and many start looking at prices elsewhere. If the weight per bag goes down, the majority don't notice it. This trick has been used for decades in the chocolate industry, with astonishing success.