300 sq ft
Chat with our AI personalities
Price per foot will normally be 3 times less than that of a yard as tehre are 3 feet in a yard.
devide by 9
Enough to make a good batch of strawberry kool -aid .
There are 9 square feet in a square yard. This means to find price per square foot given price per square yard, division by 9 is in order. $11.69 divided by 9 = $1.298888... or about $1.30 per square foot.
You need to know the width of the product. If the width is w feet, thenprice per sq foot = price per linear yard/(3*w)