To find the unit rate for $55 for 20 people, you would divide the total cost by the number of people. In this case, $55 divided by 20 people equals $2.75 per person. Therefore, the unit rate is $2.75 per person.
Chat with our AI personalities
5.5% of 20= 5.5% * 20= 0.055 * 20= 1.1
It is 55 miles per hour. If you must have it as a fraction, that is 55/1 mph.
20% off of 55= 20% discount applied to 55= 20% * 55= 0.20 * 55= 11Answer: 11 will be subtracted from the regular price of 55
% rate= 0.55 * 100%= 55%
The increase would be 11, from 55 to 66. 20% of 55 = 0.20 x 55 = 11