It is either 1.5 inches per hour
or
1 inch in 2/3 hours.
2
1/2 an inch an hour
To find the unit rate of 0.36 of 6, divide 0.36 by 6. This calculation gives you 0.06. Therefore, the unit rate is 0.06.
Nothin
It is 92.5 per unit.
The rate of rainfall for 3 inches of rain in 6 hours would be 0.5 inches per hour.
4
2
1/2 an inch an hour
1 inch in 2 hours
Nothin
18 divided by 6 = 3
It is 92.5 per unit.
To compare the unit rates of the two bottles of shampoo, we need to calculate the cost per ounce for each. For the first bottle: 6 bottles for 8 ounces, so the unit rate is 6/8 = $0.75 per ounce. For the second bottle: 4 bottles for 5 ounces, so the unit rate is 4/5 = $0.80 per ounce. Therefore, the second bottle has a unit rate that is $0.05 higher than the first bottle per ounce.
1/3
Your question hasn't not sufficient details for an answer.
What is the answer