Assuming that 3 is the total price, you can divide the total price by the number of cans. This will give you the price per can.
5/15
Write as a unit rate . $600 in 5 weeks
The unit rate of 405 and 5 is 81. To determine the unit rate, divide the first number (405) by the second number (5). The result is the unit rate, which in this case is 81.
(5 × 60) / 100 = $3 per hour
A unit rate has a denominator of 1 unit.or for an example.. 8 over 1 is a unit rate or 5 over 1 but you have to label what it is....
5
It is 0.6
5/15
3 .5 _ = _ .5 is the answer 6 1
Write as a unit rate . $600 in 5 weeks
32321
what 23.75 for 5 pounds unit rate
3 gallons divided into 5 cans in fractions = 0.6
The unit rate of 405 and 5 is 81. To determine the unit rate, divide the first number (405) by the second number (5). The result is the unit rate, which in this case is 81.
No. The denominator must be 1 for a unit rate. UNIT means ONE.
(5 × 60) / 100 = $3 per hour
A unit rate has a denominator of 1 unit.or for an example.. 8 over 1 is a unit rate or 5 over 1 but you have to label what it is....