161/35 = 4.6 gallons. You need to know the price of gas to solve this.
4.6 x cost/gallon = cost
At $3.70 per gallon, that is about $17.00
.
If you are able to go without stopping and get 35 miles per gallon the whole way, then you would use 4.6 gallons, which means it would cost about $17.11.
86.90
(1,100 miles) x (1 gallon/28 miles) x ($4/gallon) = $157.143 (rounded)
1964/28*2.75= $192.982 total miles divided by miles per gallon times by total gallons by fuel cost = total cost for trip
Divide mileage by miles per gallon to determine how many gallons were used, then multiply by cost per gallon to calculate total cost of gas.: 3168/20 = 158.4 gal x 3.00 = $475.20.
If you are able to go without stopping and get 35 miles per gallon the whole way, then you would use 4.6 gallons, which means it would cost about $17.11.
The answer will depend on the cost of a gallon.
What will be the cost for gas for 1150 miles car gets 22 miles a gallon.
If gas costs $3.75 per gallon, your car gets 32 miles per gallon, and you drive 1500 miles, it will cost $175.78. However, your miles per gallon is likely based on highway miles at a specific speed, and it is likely you will not always be at this speed so it may cost more.
$300.15
$129.55
$78.34
86.90
(1,100 miles) x (1 gallon/28 miles) x ($4/gallon) = $157.143 (rounded)
175.5
it depends on how many miles your vehicle gets to the gallon
304.07