288 pencils in 36 boxes, would mean 8 pencils in each box. If you had 288 pencils in each of 36 boxes, you would a total of 10,368 pencils.
They would be 2.10
Costs 70p
A gross (a dozen dozen) is equal to 144. Therefore you would have 432 pencils.
Mathematically, the opposite of a number would be its negative. Rhetorically, the opposite of thirteen is "not thirteen".
288 pencils in 36 boxes, would mean 8 pencils in each box. If you had 288 pencils in each of 36 boxes, you would a total of 10,368 pencils.
A gross is 144. So you would have 144 pencils.
2500 nickels into dollars is 125 dollars. This is because the ratio of nickels to dollars is 1:0.05. So 2500 nickels would equal to 125 dollars.
They would be 2.10
1 dozen would have 12 pencils.12 multiplied by 8 is 96 pencils.
It all depends on how you use it in a sentence.
A gross is a dozen dozen (12*12) so if you bought 3 gross you would get 12*12*3 = 432 pencils
You would visually recognise a pencil from a pen. You would remove either the pencils or pens, depending on what you want your pencil case to contain. Most probably, you would want a mixture of pencils and pens, so the final choice is yours.
The cost of a dozen pencils in 1997 would vary depending on the brand and quality of the pencils. On average, a dozen standard pencils in 1997 may have cost around $2 to $5.
Costs 70p
A gross (a dozen dozen) is equal to 144. Therefore you would have 432 pencils.
Depending on the brand, most folding utility knives cost between two dollars and thirteen dollars. The DeWalt DWHT10035L knife costs eight dollars, the GreenLee 0652-23 knife costs thirteen dollars, the GreenLee 0625-22 knife costs eleven dollars, the Great Neck 83113 knife costs nine dollars, the Stanley Tools 10-855FD knife costs ten dollars, and the Morris mor-54506-1 knife costs two dollars. The median price is about nine dollars.