Long, Long Ago. It would depend of course on location, the State and the Country. In the days before emission standards and multi- grade fuel, when no one had heard terms like lead free, ethanol added and high octane gasoline, it was only distinguished by its color. Red gasoline was for automobiles and green gasoline on which there was no taxation was for agricultural and industrial use. In Oklahoma in about 1948 you could buy five gallons for a dollar. A decade later it had reached the unheard of price of 35 cents. (An alternative was to go to a well head and drain off a few gallons of "Sump Gas" and pop it into your tank. It ran poorly, promptly destroyed the engine, and required clandestine midnight requisition, but it worked.
Chat with our AI personalities
161/35 = 4.6 gallons. You need to know the price of gas to solve this. 4.6 x cost/gallon = cost At $3.70 per gallon, that is about $17.00 .
If you are able to go without stopping and get 35 miles per gallon the whole way, then you would use 4.6 gallons, which means it would cost about $17.11.
35 cents/12 = 2.927 cents each bought at selling at ( 10/3) 3.333 cents 3.333 cents - 2.927 cents = 0.406 cents profit per pencil 0.406 cents * 66 pencils = 26.796 cents ( call it 27 cents profit on a sale of 66 pencils )
35 cents + 80 cents = 115 cents = $1.15
35