That is a big head of lettuce! But since there is 16 ounces per pound, you have to multiply 16 times fifty. This will tell you how many ounces your humungous head of lettuce weight in ounces. Your gigantic head of Alaska grown lettuce weighs 800 ounces. Now you can divide 24 dollars (24.00) by 800 which gives you: 0.03. So your Hugh head of lettuce will cost you 3 cents per ounce. To check this, multiply .03 by 800 and you should get 24.00. Yep it did. Enjoy your salad!
Cream of tartar typically costs around $3-5 for a 2-3 ounce container. Prices may vary depending on the brand and where you purchase it.
The customer saves approximately $0.10 per ounce by buying the half gallon instead of the pint. This is calculated by finding the difference in price per ounce between the half gallon and the pint ($0.08) and multiplying it by 128 ounces (1 gallon) divided by 2 (half a gallon).
1 cup is 250 gm. 1 pound dried lentils is about 1.9 cups.
Go into a store and find out. usually not more than three dollars. depending where you are.
There is one ounce in one fluid ounce. Fluid ounce is a measure of volume, whereas ounce is a measure of weight.
Around fifty dollars.
There are three different types of gold American Eagles coins. The one ounce coin costs fifty dollars. The quarter-ounce coin costs ten dollars, and the tenth-ounce coin costs five dollars.
Silver is running at 20 dollars and fifty two cents an ounce today. It is up 18 cents from yesterday.
Current prices for silver are 19.42 US dollars per ounce or 0.62 dollars per gram. A fifty five gram bar of silver would be worth 34.10 dollars.
8-10 heads of lettuce depending on how much lettuce you use
You seem to nave have more sense than money! 3 dollars and 59 cents for 14 ounces is 3.59/14 = 25.6 cents per ounce, approx.
200 dollars an ounce
800 dollars-1,000 dollars.
it weigh approxamatley 354g
There are 75 calories in 1 medium size head of iceberg lettuce (about 6" diameter).
One Thousand dollars
It works out at 3.78 cents an ounce