answersLogoWhite

0

The dung beetle is considered the strongest animal pound for pound, as it can pull objects over 1,000 times its body weight.

User Avatar

AnswerBot

1y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How many calories in one pound of canned spinach?

there are 56 calories in a 10 ounce can of spinach and roughly 5.6 per ounce, spinah keeps you healthy and strong just like Popeye! one pund is ROUGHLY 70 calories


What has the 2nd strongest bite in animal world?

The saltwater crocodile has the 2nd strongest bite in the animal kingdom, exerting a force of about 3,700 pounds per square inch.


Which is the fastest animal on the planet pound for pound?

The fastest animal that's been recorded on earth so far would be the fierce and powerful cheetah with speeds that reach 70 to 80 miles per hour.


How much do you get paid for being on a show?

You get paid around 1 billion 400 hundred thousand pund per show.


How to Convert price per pound to kilograms per pound?

You need to divide the price per pound by the price per kilogram. (Price per pound)/(Price per kilogram) = Kilograms per pound Alternatively, I could just tell you that 1 pound = 0.45359237 kilograms


How many milligrams of tetracycline are needed for a 12 pound dog who has Lyme disease?

I read 9mg per pound of animal weight. IE:10lb dog = 90mg


What is 45 percent of 40.00 per pound?

45% of 40 per pound = 18 per pound


How many grains of sand in a pund of sand?

7,008 grains= 1 pound of sand.Answer:The term "sand" can be assigned to wide range of particles. Studies indicate that mid-sized sands weigh 0.67 - 23 mg per grain. This means there are from 1 500 000 to 43 000 grains per kg. A kg is 2.2 lb., so there are potentially 700 000 to 22 000 grains per pound.


How many pounds of pulled pork per person?

usally a person can eat about half a pund of pulled pork give or take a few but if you add stuff such as gravy bread and mashed potatos then a little less than a half a pound


How much is the price per pound in Ohio?

Per pound of what?


How much is jade per pound?

$12 per pound


The price per kg is 91.71. What is the price per pound?

41.69 per pound.