It takes a lot more energy, water, labour to produce a pound of meat than a pound of corn. It takes pounds of corn and water to feed just one pig.
The cost of beryllium can vary depending on the supplier and quantity purchased. On average, the cost per pound of beryllium is around $500-$700. Specialty grades or forms of beryllium can be more expensive.
Ah, converting the price per bushel of corn to price per pound is like adding a touch of sunlight to your painting. Simply divide the price per bushel by the weight of a bushel in pounds to find the price per pound. It's a beautiful way to appreciate the details and make your calculations shine bright like a happy little tree.
no cuz they are both one pound
No. A pound weighs over 450 times more than a gram.
A pound of butter harbors more energy than a pound of bread. Butter is higher in fat content, which contains more calories per gram compared to carbohydrates found in bread.
If you have 60 pounds of shelled corn (15% moisture), then you have 1.07 bushels of corn.
It sort of depends on the size, age and coloration ! Baby 'standard' corn snakes sell for around £60 but an albino would be more expensive.
They're about the same price.
The cost of bacon varies depending on the type it is (turkey or pork), the quality, the area it is sold in, etc. Turkey bacon may cost around $2.00 while high-quality bacon from organically grown animals could cost much, much more than that. On average, in this area on average bacon costs around $3.00 a pound. While the Livestock Marketing Information Center reports one pound of bacon will cost between $3.00 and $3.50 for real bacon.
No. There is no corn syrup in pure honey. Unfortunately, some unscrupulous honey packers will add corn syrup to the honey. Also, some rogue beekeepers will feed their bees a fluid that includes high fructose corn syrup.
Both the pound and the euro are.
I feel that corn is nothing more than a state of mind. Honestly, it depends on your personal perception of what exactly a "pound" is. To find the answer, one must ask himself..."what is a pound not?"
Yellow corn tortillas are often more expensive than their white counterparts due to several factors, including the type of corn used and the production process. Yellow corn is typically considered more nutritious and flavorful, which can drive up its price. Additionally, yellow corn may be less commonly grown and harvested compared to white corn, leading to limited supply and higher costs. Lastly, market demand for yellow corn products can also influence pricing.
For such a general question, it requires a general answer: It depends on the steer and the type of feed corn being used to feed that steer. There is some sort of general "rule of thumb" out there that it takes around 9 lbs of grain to get one pound of beef, but that is pretty ambiguous. It takes more pounds of corn to get a pound of gain on a Holstein steer than it would on an Angus steer, for instance. Also, cracked corn will get a steer to gain more weight than whole corn will.
The average price for a pound of bacon is $5.46. In the last 12 months, the price of bacon has risen 20%.
In eastern Canada Button mushrooms are about $3 a pound. Other kinds of mushrooms are more expensive up to Shiitake at $7 per pound.
A rasher of bacon is about one half of a pound. The cost of a rasher of bacon will vary but averages about $2.00.