One to five. 3/15= 1/5 or one to five. First grad stuff.
The unit rate for 8.43 for 3 pounds is 2.81 per pound.
5
1.25
Yes, although it does not specify 15 WHAT per hour. [Run] 15 miles per hour or [make] 15 dollars per hour or [manufacture] 15 widgets an hour. To that extent, it is not a unit rate.
7.5 degrees per hour.
5/15
15 dollars/hour is the unit rate
To find the unit rate for 2.40 and 3, you divide 2.40 by 3. This gives you a unit rate of 0.80. Thus, the unit rate is 0.80 per unit.
3 per second or 1 per 1/3 seconds.
The unit rate for 30/3 is 10/1.
To find the unit rate, divide the total number of tickets by the total cost. In this case, the cost for 15 tickets is $420, so the unit rate is $420 ÷ 15 tickets = $28 per ticket. Therefore, the unit rate is $28 per ticket.
The answer is a Unit Rate.<3
The unit rate for 8.43 for 3 pounds is 2.81 per pound.
The unit rate for 8.43 for 3 pounds is 2.81 per pound.
5
The unit rate for 8.43 for 3 pounds is 2.81 per pound.
1.25