3*4 is 12 so $5 * 4 is $20. It's like a proportion. So, 12 books would cost $20.
2.50 dollars.
Oh, dude, math time! So, 200 grams is like 0.2 kilograms, right? And if it's 20 bucks per kilogram, you just gotta do some quick maffs and multiply 0.2 by 20. So, like, the cost would be 4 bucks. Easy peasy, chocolate squeezy!
Oh, dude, let me break it down for you. So, first, you add up the parts of the ratio, which is 2 + 3 + 4 = 9. Then, you divide the total number of sweets by 9 to find out how many each part represents, which is 126 ÷ 9 = 14. Finally, you multiply each part of the ratio by 14 to find out how many sweets each of them gets: Kaitlin gets 2 x 14 = 28, Deasia gets 3 x 14 = 42, and Aisha gets 4 x 14 = 56. Voilà!
eight pence80 - 72 = 8as20p x 4 = £0.809p x 8 = £0.72
The value of p in the equation 9(p-4) - 18 is 6. When we simplify the equation, 9(p-4) - 18 becomes 9p - 36 - 18, which further simplifies to 9p - 54. To find the value of p, we set this equal to 0 and solve for p, 9p - 54 = 0, which gives p = 6.
4p - 12 = 3p - 8 - 9p 4p - 3p + 9p = -8 + 12 10p = 4 p = 0.4 (or 2/5)
Step 1: Count the total number of sweets in a "bag"There are 3 yellow, 5 green, 7 red, 4 purple and 1 black sweets. Add all these values up to obtain 20 sweets total.Step 2: Determine the probability of the given eventSince we want to determine the probability of selecting a black sweet out of a "bag", we have:1 / 20 = number of black sweets / total number of sweets
Unique Sweets - 2011 Portland Sweets 4-4 was released on: USA: 8 December 2013
how much will 4 1 2 kg.of sweets cost at 18 cents per
Unique Sweets - 2011 European Sweets 4-9 was released on: USA: 2 February 2014
Nnira has 5 sweets because 9 - 4 = 5
54
2:4
Cost of 1 dinner roll = 72/4 = 18so for 20 rolls = 20*18 = 360
between 4 and 6$ per stick.
Probably $20-$30