90/2 = 45/3 = 15/3 = 5/5 = 1
2 x 3 x 3 x 5 = 90
Chat with our AI personalities
4 90
Imagine you have 20 objects at a cost of $90. Then the unit rate (the cost of one object) will be found by division. here $90 ÷ 20 = $4.50 (the unit price)
The eight related multiplication and division equations for the numbers 6, 15, and 90 are as follows: 6 x 15 = 90 15 x 6 = 90 90 ÷ 6 = 15 90 ÷ 15 = 6 6 x 90 = 540 90 ÷ 6 = 15 15 x 90 = 1350 90 ÷ 15 = 6
6.6667
90