This is an easy calculation to do. Simply multiply the diameter by Pi (about 3.1416).
Chat with our AI personalities
Assuming the 15 feet is the diameter of the circle. Formula to find the circumference of the circle is pi x diameter. 15 × 3.14 = 47.1 feet So the rope will be 47.1 feet long.
You've stated an impossible question. If a circle has a circumference of 94.2 cm, it has a diameter of 30 cm. If it has a diameter of 15cm, it has a circumference of 47.1 cm.circumference = 2 * pi * radius = pi * diameterIf you had stated the question correctly (changed circumference to 47.1 cm OR changed diameter to 30 cm OR changed "diameter" to "radius"), then the answer would be:pi = circumference / diameter = (e.g.) 94.2 cm / 30 cm
Assume pi is 3.14 Therefore: Circumference = 3.14 x 15dia = 47.1cm
The diameter of a circle is twice its radius. Thus the radius of a circle is half its diameter. → a circle with a diameter of 15 cm has a radius of 15/2 cm = 7.5 cm
If the radius of a circle is 15 cm, the circumference is: 94.2 cm