1 knot = 1.852 nautical miles per hour.
So 45 knots = 83.34 nautical miles per hour.
Time = Distance/Speed = 4.2 hours (approx).
Chat with our AI personalities
* Use the formula: distance = speed x time. In this case, if you divide the distance by the speed, you get time.* "Knots" means "nautical miles per hour".
A knot is 1 nautical mile. Therefore, 200 / 25 = 8 hours
The knot is a unit of speed equal to one nautical mile per hour. Therefore moving at 3 knots it would take 350/3 = 116.6666666666667 hours to go 350 nautical miles.
The number of hours it will take to travel 308 miles is(308)/(your average speed, in miles per hour)
30 minutes