If an "average" apple weighs W ounces then the number of apples in 3 lbs = 3 x 16/W.
EXAMPLE : Average apple weighs 4.36 ounces then number in 3 lbs = 3 x 16/4.36 = 11
Apples/Cost = 12/6 = 2 So 3 pounds of apples would cost 3/2 = 1.5 units.
You have 3 apples! You have 3 apples!
2 apples because if WE TAKE 2 apples then WE HAVE 3 apples.
2 apples.
You have a total of seven apples.
That would be about 3 pounds.
-1247
There are 10 boxes of apples, each weighing 33 pounds (30 pounds of apples + 3 pounds for the box).
Apples/Cost = 12/6 = 2 So 3 pounds of apples would cost 3/2 = 1.5 units.
3 apples to 1 poundTherefore 3 x 4 = 12 apples
3 pounds of apples weigh more than 50 ounces of feathers.
That is about 3 apples.
You have 3 apples! You have 3 apples!
3 apples
3 cups of sliced apples = 1 pound
2 apples because if WE TAKE 2 apples then WE HAVE 3 apples.
With 3 apples, ham, and cheese you can make ham and cheese roll ups and slice the apples for a snack.