you can buy 4 boxes of envelopes with $12
If 5 boxes cost $30 then one box costs $6 ( divide $30 by 5) So for $9 you can buy 1 box (and you will have $3 left)
45
how do you find a unit price finding this is fairly simple. Some items are sold in bulk for instance boxes of candy. If you know how much the box costs and how many items are in the box you can divide the price of the box by the number of items in the box. This will give you the unit price to you. Of course if you are selling the item on individually you will need to increase this price to cover your costs and to make a profit.
None - if the little boxes are taller than the big box!
5 boxes :)
If 5 boxes cost $30 then one box costs $6 ( divide $30 by 5) So for $9 you can buy 1 box (and you will have $3 left)
45
Stores such as Staples Business Depot and Office Depot would stock brown envelopes. A box of 100 brown envelopes from Staples Business Depot costs $12.50.
4-8 boxes in a square box!
10.50
What box? The entir table is a box of many boxes.
37
15 pencils, but if specified otherwise then its 29 x 15.
There is no standard collective noun for 'envelopes', in which case a noun suitable for the situation can function as a collective noun; for example, a box of envelopes, a pack of envelopes, a stack of envelopes, etc.
Yes, they offer several sizes of envelopes and small boxes. If you have a large box or parcel, you may need to do your own packaging.
I think the answer is 27. 9 boxes of 4x4x4 on 3 levels inside a 12x12x12 box
To determine the number of boxes of earplugs you need for 67 people, you need to divide the total number of people by the number of pairs of earplugs in each box. If each box has 5 pairs of earplugs, then you would need 67 / 5 = 13.4 boxes of earplugs. Since you cannot purchase a partial box, you would need to round up to the nearest whole number and purchase 14 boxes of earplugs. At a cost of $2.37 per box, the total cost would be 14 * $2.37 = $33.18.